Asistence při úmrtí blízkého

Naše asistence Vám bude pomocí Vaší těžké chvíli. 

V životě člověka je smrt blízkého jednou z nejtěžších a nejsmutnějších událostí, které ho v životě mohou potkat. Většinou přichází nečekaně a dostane nás do situace, kdy se musíme se situací nejen vyrovnávat, ale také zároveň je nutné zařídit řadu formalit, na které v takovou chvíli vůbec nemáme myšlenky ani sílu. Naše asistence Vám po dohodě s Vámi pomůže takovou chvíli zvládnout. Zařídíme za Vás všechny důležité kroky, které je nutné učinit po úmrtí Vašeho blízkého.


Základní postup při úmrtí v rodině

Postup při úmrtí v rodině: úmrtí mimo zdravotní nebo sociální zařízení - doma

1) Rozloučení:

  • Ohlásit úmrtí vašeho blízkého není nutné bezprostředně hned potom, co zjistíte, že nastala smrt. 

2)  Úprava těla:

  • Během první hodiny po úmrtí je vhodné provést několik úprav těla. Poté totiž dochází k posmrtné ztuhlosti a je daleko těžší s tělem manipulovat. 

3) Návštěva lékaře:

  • Aby si pro zemřelého mohla přijet pohřební služba, která následně zařídí pohřeb, je nutné prohlédnutí těla odborníkem, který vystaví ohledací list. 

4) Kontaktování pohřební služby:

  • Ve chvíli, kdy máte od lékaře vystavený ohledací list, je na čase kontaktovat pohřební službu, kterou si sami vyberete.  


Postup při úmrtí v rodině: úmrtí v nemocnici nebo ve zdravotnickém, sociálním zařízení 

1) Pokud byl váš blízký v nemocnici nebo sociálním zařízení, je postup o poznání jednodušší. O úpravu těla a vystavení ohledacího listu se postarají příslušní pracovníci a ve velkém množství případů zavolají i pohřební službu, která tělo odveze. Po odvezení zesnulého je třeba v nemocnici nebo sociálním zařízení vyzvednout osobní věci zesnulého.

Postup při úmrtí v rodině: úmrtí v zahraničí

1) V případě, že dojde k úmrtí v zahraničí, je potřeba nejprve zavolat na konzulární oddělení zastupitelského úřadu v ČR. Posléze je potřeba kontaktovat cestovní kancelář, se kterou zemřelý cestoval nebo pojišťovnu, u které měl sjednané pojištění. Ti už vám poradí, jak postupovat dále. Každá země má jiné regulace, takže se postupy mohou lišit.

Komunikace s pohřební službou a plánování obřadu:

1) Je třeba mít na paměti, jaký typ obřadu budete chtít (civilní nebo církevní). Pokud se zesnulý zmínil, jaká jsou jeho přání nebo pokud je specifikoval v závěti, je nutné se jimi řídit.

Odevzdání dokladů na úřadech:

1) Jedním z důležitých bodů je odevzdání dokladů na příslušných úřadech: 

  • občanský průkaz se odevzdává na matrice obecního úřadu
  • řidičský průkaz - na dopravním inspektorátu

  • průkaz pojištěnce - na jakékoliv pobočce příslušné zdravotní pojišťovny

  • atd.

Poté obdržíte úmrtní list a následně musíte odevzdat zbylé doklady, pokud zemřelá osoba nějaké další vlastnila.

Nárok na volno na pohřeb :

1) Pokud zemřel někdo z vaší rodiny, máte nárok na placené pracovní volno. Počet dní se ale liší podle toho, jaký byl váš vztah se zesnulým.

Výběr pohřební služby:

1) je třeba mít na paměti, že ať už vaše blízká osoba zemře doma, v zaměstnání, v domově důchodců nebo v nemocnici, máte právo vybrat si pohřební službu sami. Toto platí i v případě, že už tělo bylo odvezeno jinou pohřební službou. Firma, kterou si sami vyberete nemusí být ta, kterou přivolali policisté, lékaři nebo kdokoli jiný.


V případě zájmu nás můžete kontaktovat, zašleme Vám podrobný manuál s popisem co vše a kde je potřeba zařídit.

Je také možné nás kontaktovat a my na základě individuální nabídky vše zařídíme za Vás.

Linka pomoci / +420 725 505 993


Možnost vytvoření smuteční řeči na míru...

Smuteční řeč je projev, který během pohřbu s obřadem pronáší vybraný řečník. Cílem smuteční řeči je zavzpomínat na zesnulého, připomenout jeho život a umožnit tak přítomným se se zesnulými rozloučit. 

V případě zájmu, vytvořený projev na pohřbu pronese náš profesionální řečník...

© 2018-2023(HS) Údržba Hrobů, tel.: +420 725 505 993
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!